piątek, 15 września 2017

Budynki i pomieszczenia do użytkowania pszczół - Stojaki pod ule - Projektowanie budynków pszczelarskich.

Pod względem konstrukcyjnym pasieki i pawilony pasieczne projektować należy w sposób typowy dla klasycznych uli. Różnią się one od zabudowań ogrodowych czy przy domowych. Elementami charakterystycznymi projektu są, obok zarysu: otwory wylotowe, świetliki, zewnętrzne oszalowanie i dach. Dla zapewnienia optymalnej ilości światła do przeglądu rodzin wskazane jest umieszczenie świetlika na wysokości około 1 m nad ulami.

Od zewnątrz wskazane jest pokrycie szalowane, ale mogą to być również zwykłe deski. Projekt dachu dopasowany do otaczającego budynek pejzażu wyraźnie dodaje uroku całej konstrukcji - nawet w przypadku stosunkowo niewielkich zabudowań pszczelarskich. Do pokrycia dachu wykorzystuje się przeważnie cegły, rzadziej gont, ondulinę czy inne pokrycia. Ule wykonywane są wyłącznie z drewna. Murowanie, ze względu na słabe przewodnictwo cieplne, ma negatywny wpływ na używanie pszczół.

Pasieki i budynki pszczelarskie to konstrukcje celowe. Ze względu na oszczędność przestrzeni, miejsce zajmowane przez taką dodatkową zabudowę musi być ograniczone do minimum. Oczywiście, oznacza to optymalną, oszczędzające miejsce organizację wnętrza. Nie ma tu mowy o wykorzystaniu zużytych foteli czy kanap, które z reguły zajmują wiele miejsca.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz