Do opieki nad pszczołami potrzebna jest cała gama narzędzi, dodatkowych korpusów, skrzynek do magazynowania, naczyń do karmienia, urządzenia do odwirowywania miodu i wiele, wiele innych.
Jeśli wszystkimi naszymi pszczołami zajmujemy się z jednego "centrum dowodzenia", musimy dowozić środki zaopatrzenia roju do poszczególnych lokalizacji pasiek. W tym powszechnie wybieranym wariancie użytkownika pszczół pomieszczenia domu mieszkalnego lub jakieś jego przyległości często pełnią funkcję gospodarczą. Do transportu dobrze mieć pojemny, przystosowany do jazdy w terenie samochód - zwłaszcza jeśli zamierzamy przewozić pszczoły na pożytki.
Na stanowisku całorocznym utrzymanie owadów jest łatwiejsze, jeśli wszystkie wymagane narzędzia są w jednym miejscu. Dobrze w tej roli sprawdza się budynek gospodarczy o wielkości dostosowanej do rozmiaru pasieki. Budynek taki zapewnia odpowiedni zapas miejsca na korpusy, pokarm dla pszczół i narzędzia.
W okresie bogatym w źródła pożytku większość uli jest zajęta przez pszczoły i znajduje się poza budynkiem. Wówczas, po uprzednim starannym wyczyszczeniu, można go wykorzystać do odwirowywania miodu przy pomocy miodarek. Przy 12-15 rodzinach wystarczające jest w tym celu pomieszczenie o powierzchni 12 m2. Na każdą dodatkową rodzinę dobrze przewidzieć kolejne 0,3m2, powierzchnia nie powinna jednak przekraczać umownej granicy wynoszącej łącznie 30m2.
Położenie budynku wybieramy z uwzględnieniem wymagań pasieki. Musimy zwrócić uwagę na drogi dojścia do uli, ochronę przed wiatrem, kierunek padania promieni słonecznych w najgorętszych dniach w roku, wygodny dojazd dla ułatwienia przewozu miodu i pożywienia, jak również możliwość przenoszenia pasieki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz