Odszukanie starej nieznakowanej matki w silnej rodzinie czasem bywa kłopotliwe nawet dla wytrawnych pszczelarzy. Szczególnie jest to trudne w rodzinach z pszczołami środkowoeuropejskimi, które są z natury złośliwe i agresywne, a podczas przeglądu gniazda wszystkie pszczoły szybko schodzą z plastrów i skupione w dużych gronach wiszą pod ramkami albo masowo opuszczają ul tworząc "brodę" przed wylotem ula.
Kłopotliwe jest też wyszukiwanie matek w rodzinach będących w nastroju rojowym kiedy "odchudzona" matka o mniejszych wymiarach ciała szybko porusza się po plastrach, słabo czerwi lub wcale nie składa jaj. Tak więc zachęcam pszczelarzy do znakowania matek wczesną wiosną kiedy zabieg taki ze względu na niewielką liczbę pszczół i ich łagodność jest łatwy do wykonania. Znakowanie matek ułatwia wyłapywanie zarówno podczas wymiany jak również przyspiesza i ułatwia gospodarkę pasieczną.
Podstawową zasadą jest by przy wyszukiwaniu matki w rodzinie używać dymu z podkurzacza w minimalnej ilości lub nie używania go wcale. Po delikatnym wyjęciu zatworu i maty na zewnątrz ula przystępujemy do obejrzenia plastra i wystawienia go razem z pszczołami do transportówki. W ten sposób w ulu tworzymy pustą przestrzeń do swobodnego przesuwania kolejnych plastrów. Pamiętajmy by wszystkie te czynności wykonywać bardzo delikatnie unikając gwałtownych ruchów powodujących osypanie pszczół. Szukamy matki na powierzchni każdego plastra oglądając go z każdej strony zwracając szczególną uwagę na plastry z młodym czerwiem. Jeżeli matka nie zostanie znaleziona podczas pierwszego przesunięcia całego gniazda to trzeba podjąć próbę jej odnalezienia w czasie przesuwania ramek z powrotem. Jeżeli i tym razem matki nie znajdzie się to wówczas czynność należy powtórzyć następnego dnia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz