niedziela, 6 marca 2016

Rodzaje matek pszczelich

Witam ponownie! Wracamy do tematu matek bo jak wiemy jest to najistotniejsza mieszkanka ula.

Wyróżniamy matki hodowlane i te wychowane przez pszczoły w rodzinach bez ingerencji pszczelarza. Matki wychowane przez pszczoły to: matka ratunkowa, matka rojowa i matka z cichej wymiany. Każda matka wychowywana jest w indywidualnej sytuacji. Wśród pszczelarzy matka z cichej wymiany uznawana jest za najdorodniejszą. Nie wiele im ustępują matki rojowe, mają jednak tą wadę, że mogą przekazywać rodzinie genetyczną skłonność do rójki. Przyjmuje się, najgorsze pod względem dorodności są matki ratunkowe, gdyż mogą powstawać z larw robotnic starszych, nawet 2-3 dniowych. Jednak gdy pszczelarz zadba to jest w stanie wychować matkę ratunkową z larw kilkugodzinnych pochodzącej z rodziny wyselekcjonowanej na interesujące pszczelarza cechy. Nie trudno zgadnąć, że takie matki mogą pod względem fizycznym, jak i genetycznym niczym nie ustępować matką hodowlanym.

 Wśród matek hodowlanych wyróżniamy matki: reprodukcyjne i użytkowe.
Matki reprodukcyjne - produkowane są w pasiekach posiadających materiał zarodowy. Nabywcami tego rodzaju matek są między innymi pszczelarze indywidualni, którzy prowadzą wychów matek na własne potrzeby. Są to matki unasienione sztucznie i sprzedawane jako matki reprodukcyjne ze sprawdzonym czerwieniem lub matki reprodukcyjne bez sprawdzonego czerwienia.
Matki użytkowe - pochodzą od materiału reprodukcyjnego. W obrocie handlowym sprzedawane są matki nieunasienione, matki naturalnie unasienione lub matki sztucznie unasienione.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz