piątek, 22 maja 2020

Zatrucia pszczół - Postępowanie w przypadku wytrucia pszczół.

W przypadku, gdy pszczelarz zauważy silne wytrucie pszczół w pasiece i zamierza na drodze sądowej dochodzić odszkodowania za poniesione straty, musi je udokumentować, co wiąże się z koniecznością dopełnienia pewnych formalności. Najpierw trzeba niezwłocznie powiadomić Urząd Gminy, który powołuje komisje, mającą na celu ustalenie sprawcy zatrucia oraz określenie rozmiarów strat. W skład komisji powinni wchodzić: przedstawiciel służby rolnej Urząd Gminy, rzeczoznawca chorób pszczelich lub lekarz weterynarii, przedstawiciel miejscowego koła pszczelarzy, a w razie potrzeby przedstawiciel Oddziału Kwarantanny i Ochrony Roślin. Komisja, zbadawszy wystąpienia zatrucia pszczół, sporządza protokół według wzoru opracowanego przez Polski Związek Pszczelarski.
Ważne jest nie tylko dokładnie wypełnione protokołu, ale także staranne wypełniane protokołu, ale także staranne wypełnienie załącznika, w którym komisyjnie ustala się rozmiar szkód w poszczególnych rodzinach pasieki, jak i przewidywane straty. Komisja pobiera przy tym materiał do badań toksykologicznych: próbę zatrutych pszczół, próbę ziemi i rośliny potraktowanej środkiem chemicznym. Pobrane martwe pszczoły pakuje się w papier i kartonowy pojemnik, a rośliny i ziemię - w pojemniki szklane lub foliowe.
Bardzo ważny jest czas, jaki upływa pomiędzy zatruciem pszczół a dostarczeniem prób do badań toksykologicznych. Próby posyłane do badań muszą być komisyjne zapakowane i zalakowane. Protokół zatruć musi być podpisany przez wszystkich członków komisji, właściciela pasieki i sprawcę wytrucia. Kopia protokołu wraz z pismem przewodnim musi być też dołączona do prób wysłanych do badań toksykologicznych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz