środa, 27 maja 2020

Zatrucia pszczół - Przepisy związane z ochroną zdrowia pszczół

Zgodnie z obowiązującymi przepisami unijnymi pszczelarz ma obowiązek zgłosić pasiekę lekarzowi weterynarii, właściwemu ze względu na miejsce stacjonowania. Nadaje on pasiece weterynaryjny numer identyfikacyjny bądź pisemnie stwierdza fakt wpisania pasieki do rejestru weterynaryjnego. Obecnie pszczelarz w kraju nie może skorzystać z żadnej pomocy unijnej, jeśli nie spełni tego formalnego wymogu.


piątek, 22 maja 2020

Zatrucia pszczół - Postępowanie w przypadku wytrucia pszczół.

W przypadku, gdy pszczelarz zauważy silne wytrucie pszczół w pasiece i zamierza na drodze sądowej dochodzić odszkodowania za poniesione straty, musi je udokumentować, co wiąże się z koniecznością dopełnienia pewnych formalności. Najpierw trzeba niezwłocznie powiadomić Urząd Gminy, który powołuje komisje, mającą na celu ustalenie sprawcy zatrucia oraz określenie rozmiarów strat. W skład komisji powinni wchodzić: przedstawiciel służby rolnej Urząd Gminy, rzeczoznawca chorób pszczelich lub lekarz weterynarii, przedstawiciel miejscowego koła pszczelarzy, a w razie potrzeby przedstawiciel Oddziału Kwarantanny i Ochrony Roślin. Komisja, zbadawszy wystąpienia zatrucia pszczół, sporządza protokół według wzoru opracowanego przez Polski Związek Pszczelarski.
Ważne jest nie tylko dokładnie wypełnione protokołu, ale także staranne wypełniane protokołu, ale także staranne wypełnienie załącznika, w którym komisyjnie ustala się rozmiar szkód w poszczególnych rodzinach pasieki, jak i przewidywane straty. Komisja pobiera przy tym materiał do badań toksykologicznych: próbę zatrutych pszczół, próbę ziemi i rośliny potraktowanej środkiem chemicznym. Pobrane martwe pszczoły pakuje się w papier i kartonowy pojemnik, a rośliny i ziemię - w pojemniki szklane lub foliowe.
Bardzo ważny jest czas, jaki upływa pomiędzy zatruciem pszczół a dostarczeniem prób do badań toksykologicznych. Próby posyłane do badań muszą być komisyjne zapakowane i zalakowane. Protokół zatruć musi być podpisany przez wszystkich członków komisji, właściciela pasieki i sprawcę wytrucia. Kopia protokołu wraz z pismem przewodnim musi być też dołączona do prób wysłanych do badań toksykologicznych.


piątek, 15 maja 2020

Zatrucia pszczół

Drugim ważnym aspektem ochrony pasieki są zagrożenia zdrowia i życia owadów. Ważną rolę odgrywa problem zatruć pszczół, do których dość często dochodzi w wyniku niefrasobliwego stosowania środków chemicznych w rolnictwie.
Przepisy opisujące metody przeciwdziałania zatruciom oraz postępowanie w przypadku zatruć znajdują się w ustawie" O ochronie roślin uprawnych". W szczególności ustawa przewiduje karę aresztu i grzywny za nieprzestrzeganie instrukcji i zasad stosowania środków chemicznych i za używanie ich w niewłaściwym celu. Prawodawstwo określa też minimalną odległość wykonywania zabiegów - 20 m od pasieki, choć akurat w praktyce pszczelarskiej zdarza się, że i odległość kilkuset metrów nie stanowi dostatecznego zabezpieczania. Środki ochrony mogą być ponadto rozprowadzane wyłącznie przy pomocy sprawnych, kontrolowanych nie rzadziej niż co dwa lata opryskiwaczy. Dokonujący zabiegów spryskiwania środkami ochrony roślin zobowiązani są do prowadzenia sięgającej czterech lat wstecz ewidencji obejmującej: rośliny, produkty/przedmioty oraz powierzchnie i dawki.


wtorek, 5 maja 2020

Ochrona rodzin pszczelich - Wskazówka

Środki ochrony roślin, które mają oznaczenie "praktycznie nieszkodliwe dla pszczół" mogą być trujące, jeśli zostaną użyte w innym stężeniu lub w innej dawce niż zalecane. Jeśli użytkownik zastosuje wyższe stężenie lub większą dawkę, niż przewidział producent środka, może być on traktowany jako szkodliwy dla pszczół.


niedziela, 3 maja 2020

Ochrona rodzin pszczelich cd.

IV klasa toksyczności = środki praktycznie nieszkodliwe dla pszczół. Środkami tej klasy można chronić plantacje roślin, na których znajdują się kwitnące chwasty oraz obrzeża obszarów roślin kwitnących. Środki te mogą, poprzez nektar, powodować tworzenie się w miodzie pozostałości. Dlatego najlepiej, aby były stosowane poza okresami lotów pszczół.
Ze szczególnej ochrony korzystają pasieki w Niemczech. Bez zgody pszczelarza środki szkodliwe dla pszczół można stosować (w promieniu 60 m od pasieki) wyłącznie po zakończeniu lotów pszczół.
Jeśli do oprysków roślin przygotowuje się mieszankę różnych środków, należy ustalić, czy zmieszanie nie spowoduje działania niebezpieczne dla pszczół. Tak np. dzieje się, jeśli wymieszamy środek szkodliwy dla pszczół z nieszkodliwym środkiem grzybobójczym.