Zagadnienia związana z kradzieżą mienia pszczelarskiego, a więc pszczół, uli i ich wyposażenia, narzędzi czy wreszcie miodu, regulowane są przez przepisy Kodeksu Karnego - artykuły 278-295. Przepisy te określają odpowiedzialność za zawłaszczenie zarówno mienia nieruchomego, jak i ruchomego, dotykają też tematyki utrudnienia właścicielowi pasieki osiąganie korzyści z posiadania pni i pszczół. Kodeks przewiduje kary w wymiarze od trzech miesięcy do pięciu lat.
ze względu na korzyści, które pszczoły zapewniają rolnictwu owady te są pod szczególną ochroną, a z uwagi na fakt, że są narażone na liczne niebezpieczeństwa - potrzebują pomocy. Podczas regularnych przeglądów i czynności polegających na opiece nad rodzinami pszczelimi pszczelarz może zaobserwować nienaturalne zmiany w rodzinach, takich jak nagłe zahamowanie rozwoju, osłabnięcie rodziny lub zamieranie czerwia. Jeśli przyczyną takiego stanu jest zastosowanie środków ochrony roślin, należy odnaleźć źródło zatrucia i jego sprawcę, aby można było ubiegać się o odszkodowanie. Pszczelarze ze swoimi pszczołami jest znakomitym bioindykatorem skażenia środowiska, dzięki czemu stoi na straży ochrony przyrody. Dla pszczół samotnic i innych dzikich owadów zapylających zastosowanie środków ochrony roślin niezgodnie z przepisami kończy się zwykle zatruciem. Pszczelarz chroni zatem również te małe pomocnice, które są niezbędne dla życia roslin.
Zgodnie z przepisami związanymi z ochroną pszczół przed zatruciami istnieje obowiązek oznaczania każdego środka ochrony roślin według stopnia jego szkodliwości dla tych owadow.
Jako szkodliwe dla pszczół oznaczane są takie środki, które szkodzą rodzinom pszczelim. Zatrucie pszczół może nastąpić w wyniku kontaktu pszczół zbieraczek z danym środkiem podczas opryskiwania. Pozostałości środka chemicznego albo zanieczyszczenia pokarmu może szkodzić zwłaszcza czerwiowi i pszczołom ulowym. Środki ochrony roślin dzieli się na cztery klasy toksyczności, w zależności od ich szkodliwości dla pszczół
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz