W przypadku dziko żyjących pszczół odnawianie plastrów odbywa się niejako samoczynnie, dzięki działalności motylicy woskowej. Gdy rodzina słabnie, mole zagnieżdżają się w nieobsiadanych przez pszczoły plastrach i rozpoczynają ich niszczenie. Kiedy jednak siła rodziny wzrasta, plastry są ponownie zabudowywane. Niestety, ten sposób ich odnawiania nie ma zastosowania w pasiekach. Dlatego zadaniem opiekunów pasiek jest wycinanie ciemnych fragmentów plastrów i podawanie pszczołom węzy do rozbudowy. Jest to niezbędny środek utrzymania higieny gniazd pszczelich.
W porze wychowu czerwia każdy plaster gniazdowy jest zaczerwiony 15 razy. Kokon poczwarki pozostaje wewnątrz komórki - po każdej wygryzanych pszczół. Nawet mimo że ścianki kokonu są cieniutkie, z czasem komórki coraz bardziej się zmniejszają. Dąży się więc do tego, aby w skali roku odnowić przynajmniej połowę plastrów gniazdowych.
Aby skontrolować wiek plastra, ogląda się go pod słońce, trzymając palce z tyłu. Jeśli kontury palców nie są już widoczne, ramkę należy odłożyć - podobnie jak wszystkie, na których pojawiły się błędy zabudowy. Im krytyczniej wybieramy plastry do odnowy, tym lepiej wpływa to na jakość gniazda.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz