Przy kolejnych przeglądach w pasiece bardzo pomaga znajomość historii przeglądanych rodzin.Przy dobieraniu rodziny do hodowli jednym z najważniejszych kryteriów jest wydajność pszczół, ich zachowanie przy różnych warunkach pożytkowych i pogodowych. Notatki na ten temat można prowadzić na różne sposoby:
- zapisy sporządzone na samym ulu
- notatki wykonywane flamastrem na folii przykrywającej
- kawałek szerokiej taśmy klejącej do przyklejania kartek z notatkami
- prowadzenie książki pasiecznej. Każda rodzina otrzymuje własny numer, a dane zapisywane są do książki.
Książka pasieczna jest niezastąpiona przede wszystkim w przypadku pasieczysk oddalonych od domu i stanowi podstawę prowadzenia rodzin. Przy jej pomocy przygotowuje się prace związane z przeglądami, wędrówki pszczół, wykonuje się odkłady, podkarmianie itd. Dobry pszczelarz po przeglądzie każdej rodziny najpierw zapisuje obserwacje w książce pasiecznej, a dopiero potem przechodzi do kolejnego pnia.
Zachowanie, nastrój rojowy, wygląd plastrów z czerwiem i ich ułożenie, a także zaobserwowane choroby są oceniane w skali od jednego do czterech, gdzie cztery oznacza najlepszą wartość. Odpowiednio, najwyżej oceniane rodziny to najlepsze pnie w pasiece. Opisy muszą być krótkie i rzeczowe. Najczęściej wykorzystuje się różne skróty
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz