Przed przykrymi niespodziankami możemy się obronić, diagnozując rodzinę. Możemy wykożystać następujące metody:
- Odurzeniem eterem: pobiera się około 200 pszczół i wsypuje do słoika, a następnie odurza eterem. W rezultacie z owadów spadają roztocza warrozy. Obliczając odsetek pszczół dotkniętych pasożytem, można ocenić skalę epidemii w całym ulu. Metoda jest jednak niedokładna, a wymaga sporo pracy !
- Otwieranie komórek z czerwiem i kontrola poczwarek. Aby w miarę dokładnie ocenić skalę epidemii, trzeba odsklepić kilkaset komórek. Metoda bardzo pracochłonna !
- Obserwacja naturalnej śmiertelności pasożytów w rodzinie może służyć do określenia intensywności inwazji. Jest to bez wątpienia najlepsza metoda na oszacowanie liczby pasożytów znajdujących się w rodzinie.
- Przy ataku blisko 120 roztoczy, w okresie występowania czerwia dziennie umiera jeden osobnik. Martwe pajączki spadają na dennicę, skąd są usuwane przez robotnice. Jeśli na dennicy umieści się odpowiednią wkładkę dennicową zabezpieczoną siatką, umożliwiającą pszczołom usunięcie martwych roztoczy, można je policzyć, a na tej podstawie oszacować skalę infekcji. Takie wkłady nazywane są czasem podkładami.
- Zamiast wkładki dennicowej zabezpieczonej siatką można skorzystać z osiatkowanej dennicy, pod którą znajduje się wsuwana szuflada. Ułatwia to i przyspiesza liczenie martwych roztoczy. Wynik będzie jednak niemiarodajny, jeśli do szuflady przedostaną się mrówki lub skorki !
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz