Niezależnie od tego, czy pszczoły żyją w barci wydrążonej w pniu drzewa, czy też zamieszkują przygotowany przez człowieka ul - muszą być w stanie przetrwać na łonie natury. Potrzebują do tego nie tylko substancji wydzielanych przez własne organizmy, ale również środków pomocniczych - np. żywicy roślinnej, która umieszczona we wnętrzu ula skutecznie chroni przed mikroorganizmami, takimi jak bakterie, grzyby i wirusy.
Same pszczoły są przystosowane do tego, aby swoim zachowaniem eliminować wszelkiego rodzaju infekcje w ulu. Szczególne znaczenie ma tutaj pęd robotnic do czyszczenia gniazda. Wydzieliny ich gruczołów do czyszczenia komórek plastrów, kwasy tłuszczowe do powlekania wosku, a także enzymy - wszystko to są środki o istotnym znaczeniu dla zdrowia pszczół.
Nieodpowiednie lub złe warunki bytowania sprzyjają rozwojowi chorób u pszczół i ich potomstwa. Niestety, mimo istnienia naturalnych mechanizmów ochronnych i wszelkich podejmowanych działań profilaktycznych, pszczoły nie są w stanie poradzić sobie ze wszystkimi zagrożeniami chorobowymi. Zarówno dorosłe owady, jak też larwy i poczwarki mogą zostać dotknięte infekcją.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz