- Rodziny, które mają być przewożone, muszą mieć świadectwo zdrowia. Jest ono wystawiane przez lekarza weterynarii urzędującego przy powiatowym inspektoracie weterynarii. Rzeczoznawca przed wystawieniem zaświadczenia musi skontrolować pasiekę, w szczególności stan zdrowotny rodzin pszczelich.
- Jeżeli pszczelarz zamierza podjąć wędrówkę, wniosek o wystawienie świadectwa zdrowia powinien złożyć już pod koniec marca lub na początku kwietnia, ponieważ o tej porze roku można jeszcze planować przewożenie. Ze względu na krotką, dwutygodniową ważność świadectwa pszczelarz powinien wystąpić o wystawienie nowego świadectwa przy kolejnej wędrówce.
- Przewóz pasieki nie może odbywać się na obszar zapowietrzony, w którym wykryto ogniska gnilca lub kiślicy. Jeżeli przypadkiem przetransportuje się rodziny pszczele w takie miejsce, zostaną one objęte przepisami epidemiologicznymi obowiązującymi na danym obszarze. W takim przypadku odbiór pszczół możliwy jest dopiero po uchyleniu wspomnianych przepisów.
- Nazwisko i adres właściciela rodzin musi być umieszczone na pasieczysku. Poleca się także umieszczenie na nim przyciągających wzrok tabliczek reklamujących pasiekę
Co zabrać na wędrówkę z pszczołami:
- świadectwo zdrowia pszczół
- skrzynkę narzędziową z pełnym wyposażeniem
- strój ochronny
- spryskiwacz wodny i kanister wody
- latarkę
- materiał uszczelniający, taśmę klejącą
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz