Budowę komórek trutowych można wykorzystać. Pomiędzy kolejnymi przeglądami, w okresie intensywnego rozwoju rodziny zabudowana jest, w zależności od siły rodziny, połowa ramki pracy, a czasem nawet cała. Przetapianie plastrów najlepiej prowadzić w topiarce słonecznej. W czasie mało słonecznego lata jest z tym pewien problem. W okresie niskich temperatur plastry z komórkami trutowymi można przechowywać nie dłużej niż tydzień - po tym czasie daje o sobie znać proces rozkładu i komórki zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach.
Warunki lokalizacji pasieki i samego ula, a także możliwości skorzystania z topiarki słonecznej, decydują o tym, czy można będzie przetopić budowane plastry trutowe. Wydajna topiarka ma tu bardzo dużo znaczenie, a w zależności od wielkości pasieki nieodzowna może też okazać się maszyna do generowania pary, przy pomocy której możemy także wytopić wosk z zabudowanych ramek pracy. Jeśli nie mamy topiarki, zebrane plastry trzeba będzie albo zakopać, albo poddać kompostowaniu.
Wosk w ramkach jest jasny i, w normalnych okolicznościach, wolny od zanieczyszczeń pozostałościami po akarycydach - lekach stosowanych do zwalczania Varroa, dlatego też powinno się go pozyskiwać do własnych potrzeb. Nawet jeśli nie jest to najważniejsze źródło wosku, w ciągu jednego sezonu można zebrać całkiem sporą jego ilość. Z jednego plastra można uzyskać około 50 g wosku. Jeśli do zwalczania warrozy wykorzystywane były środki chemiczne, w zależności od wykorzystanego produktu i jego zastosowania, w zebranym wosku mogą pozostać jego ślady.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz