O tym, czy warto zachować dotkniętą problemami rodzinę, decyduje jej siła i stan zdrowia. Jako dolną granicę przyjmuję się obsiadanie przez pszczoły pięciu plastrów, należy jednak wziąć poprawkę na lokalizację pasieki, oczekiwane występowanie pożytków i sposób prowadzenia gospodarki pasiecznej. Jeśli bowiem, na przykład, okres występowania pożytku zaczyna się już w połowie kwietnia, tak słaba rodzina nie będzie przynosiła specjalnych korzyści i powinna zostać przyłączona do innej.
Jeśli dąży się do wykorzystania głównie pożytku występującego w lesie, którego zbiór możliwy jest dopiero od połowy maja, nawet tak słabe rodzinny mogą rozwinąć się do rodziny w pełni produkcyjnych. Opłaca się jednak wzmocnić je, wykorzystując poniższe metody:
- z silniejszych rodzin zabiera się plastry z czerwiem krytym lub wygryzającymi się pszczołami. W zależności od potrzeb takie zasilanie można powtórzyć nawet kilka razy
- słabą rodzinę można zasilić, umieszczając ja ponad kratą odgrodową leżącą na silnej rodzinie. W celu połączenia pszczół kratę odgrodową zakrywa się papierem, w którym następnie wykonuje się otworki, aby umożliwić kontakt pszczołom obu rodzin. Pszczoły z rodziny w dolnym korpusie w niedługim czasie zasilą słabą rodzinę znajdującą się w górnym korpusie. Dodatkowo, ciepłe powietrze z silnej rodziny, unosząc się do góry, pozytywnie wpływa na przyspieszenie rozwoju rodziny słabej, umieszczonej w górnym korpusie. Gdy efekt rozwoju stanie się zauważalny, rozdzielamy rodziny.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz