Oprócz dostępu do pożywienia, w wybranej pasiece pszczoły muszą mieć również dostęp do wody. Rodzina w okresie wiosenno - letnim zbiera dostatecznie dużo względnie płynnych substancji odżywczych, które może bądź od razu spożywać, bądź też wykorzystać do przygotowania papki. W dni, kiedy pożywienie jest niedostępne, zwłaszcza wczesną wiosną, wykorzystywane są zagęszczane zapasy, które przed spożyciem muszą być rozrzedzone. Do tego pszczoły potrzebują wody. Ale tak dzieje się nie tylko w chłodne dni. Także w okresie ciepłym pszczoły korzystają z wody - rozprowadzają ją po powierzchni plastra, aby dzięki jej parowaniu uzyskać obniżenie temperatury ula, co uchroni go przed przegrzaniem.
Jeśli w bliskim sąsiedztwie pasieki brak jest naturalnych źródeł wody, rolą pszczelarza jako opiekuna pszczół jest "zrekompensowanie" tego niedostatku. Pszczoły preferują wodę stojącą, wzbogaconą minerałami, do pewnego stopnia również trochę zabrudzoną. Zapewnienie owadom dostępu do wody w osłoniętym od wiatru, ciepłym miejscu przyczynia się do wzrostu liczebności rodziny na wiosnę i zmniejsza jej straty ilościowe. Dla rodziny decydujące znaczenie ma bowiem to, czy źródło wody znajduje się w znanym, blisko położonym miejscu, czy też wymaga podejmowania dalekich lotów.
Zaletą własnego źródła wody jest trzymanie pszczół z dala od sąsiadujących działek, jak również od nielubianych przez pszczelarzy kałuży na drogach, gdzie owady mogą zostać przejechane.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz