sobota, 17 czerwca 2017

Prace ulowe - techniki klimatyzacyjne

Wychów czerwia, jak zresztą i większość pozostałych zadań realizowanych w rodzinie pszczelej, wymaga utrzymania stabilnej i odpowiednio wysokiej temperatury ula. Pszczoły miodne mają zdolność podwyższania lub obniżania temperatury swojego gniazda. Mogą też zmieniać panujące w nim warunki klimatyczne i dopasowywać je do swoich upodobań. W rzeczywistości robotnice "mierzą" parametry środowiska za pomocą czułków.

Przy zbyt wysokiej temperaturze, wysokiej wilgotności lub zawartości dwutlenku węgla pszczoły dokonują wymiany powietrza. Odbywa się to poprzez wachlowanie skrzydłami. W tym celu owady przemieszczają się w kierunku wylotu ula, opuszczając tułów i odwłok, i tym - u wejścia do ula - wentylują powietrze wewnątrz tak, aby do środka dostało się świeże.

Inna funkcja realizowana przez gruczoł jadowy mały to wydzielanie feromonu alarmowego w sytuacji, gdy rodzina odczuwa jakieś zagrożenie. W takim przypadku łatwo wyczuć w powietrzu jad pszczeli, a przyglądając się z bliska odwłokom zwierząt i ich wysuniętym żądłom, można dostrzec maleńkie kropelki tego jadu. Feromon ten powoduje "postawienie" roju w stan gotowości, w którym osobniki są lepiej przygotowane do obrony. Taki stan pojawia się m.in., gdy w okresie chłodnych dni i niskiej aktywności lotów pszczół otworzy się nagle siedzibę owadów bez uprzedniego odymienia ula. Można wtedy wyczuć dolatujący z wnętrza ula charakterystyczny zapach, przypominający zapach bananów.

CIEKAWOSTKI:
Wachlowanie lub podnoszenie odwłoka: to dwa zachowania pszczół, które zaobserwować można u wylotu ula (lub przy innych jego szczelinach).
W przypadku wachlowania odwłok owada jest opuszczony, a gruczoły zapachowe uszczelnione. Na skutek trzepotania skrzydłami pszczoły osiągają następujące efekty:
- zmniejszenie wilgotności powietrza w ulu
- przyspieszenie dojrzewania miodu
- obniżenie temperatury czerwia
- regulacja zawartości dwutlenku węgla
- odparowywanie wody  dla celów klimatyzacji (obniżania temperatury gniazda).
Przy podniesionym odwłoku pszczoła otwiera ujście gruczołu Nasonowa. Jego rola obejmuje m. in. wabienie:
- młodych pszczół po locie orientacyjnym
- zbieraczek wracających od źródła pożytku
- roju do miejsca zbiórki
- pszczół wypchniętych z ula
- zdezorientowanych osobników
- w przypadku rodziny pozbawionej matki wabienie odbywa się na plastrach wewnątrz ula

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz