sobota, 27 maja 2017

Rodzina pszczela - dobrze zorganizowana społeczność

Każda pszczoła - czy o królowa, truteń, robotnica, a nawet larwa - stanowi część pewnego organizmu. W procesie ciągłego odmładzania stare i chore osobniki są stale zastępowane nowymi, dzięki czemu rodzina może funkcjonować niemal wiecznie, pod warunkiem istnienia dostępnych źródeł pożywienia i odpowiednich warunków gniazdowania.

Z wyjątkiem rozmnażania, wszystkie prace w rodzinie pszczół wykonywane są przez robotnice. To ich wewnętrzny instynkt do pobudza owady do pracy i każe im utrzymywać całą rodzinę przy życiu.
Jednak nawet najsilniejszy instynkt do wykonywania zadań nie zagwarantuje sukcesu, jeśli zabraknie właściwej koordynacji działań. Kontrola taka należy do zadań królowej, której organizm musi być w stanie w sposób ciągły wytwarzać niezbędne feromony. Umożliwiają one poszczególnym osobnikom rozpoznawania przynależności do roju. Pobudzają ponadto wydzielanie hormonów sterujących rozwojem pojedynczych pszczół i całego roju.

Z punktu widzenia pszczelarza ważna jest znajomość poszczególnych zadań owadów, ponieważ w przypadku opieki nad nimi poszczególne zadania tylko wtedy dają pozytywne rezultaty, gdy stoją w zgodzie z pracą rodziny pszczelej. Pszczelarz, który rozumie podział prac wśród pszczół, będzie wiedział, do której części plastra przyporządkowane są określone owady.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz