piątek, 21 kwietnia 2017

Rozwój czerwia - Matka pszczela

Gdyby ktokolwiek zapytał cię o to, jak wygląda jajo przyszłej królowej, zapewne odpowiedziałbyś, że zupełnie inaczej niż jaja zwykłych robotnic. Nic bardziej mylnego. Jest to jajo takiej samej wielkości i zawierające taką samą informacje genetyczną, jak w przypadku robotnic. Inne są natomiast komórki przyszłych matek, zwane matecznikami i ich bogata dieta. Istotny wpływ na tempo rozwoju ma również panująca w środowisku temperatura. Gdy wynosi ona od 34,5 do 35 stopni C, stadium poczwarki trwa dokładnie osiem dni. W przypadku niższych temperatur okres ten wydłuża się od jednego do trzech dni, aż do wygryzienia matki. Nie wiadomo jeszcze, czy z powodu tego wydłużenia czasu w mateczniku królowa ponosi jakiś uszczerbek. Zasadniczo jednak hodowcy matek pszczelich starają się unikać takich opóźnień.

Całkowita długość matecznika wynosi średnio 25 mm, jednak w zależności od ilości mleczka pszczelego może wynosić również od 20 do 30 mm. Czasem pszczelarzom udaje się znaleźć nawet dłuższe komórki i wtedy po cichu cieszą się perspektywą okazałej królowej w rodzinie. Cały czas jednak chodzi tu o leżącą na zasklepie matecznika larwę, która w trakcie rozwoju straciła właściwy sobie turgor i która nie jest w stanie utrzymać się na dnie komórki. W miarę stopniowego osuwania się larwy w dół komórki pszczoły wydłużają i zwężają komórek tak, aż wreszcie udaje im się ją zatkać pokrywą w kształcie sopla. Wówczas larwa albo umiera (a pszczoły usuwają ją z komórki). albo trwa w takiej komórce, bez szans na doczekanie końca rozwoju (tzw. choroba długich mateczników).

Po 16 dniach matka zwyczajowo odgryza zasklep matecznika za pomocą ostrych żuwaczek, będących częścią aparatu gębowego. Najczęściej jednak zanim pokrywa odpadnie, sama się otwiera (jak na zawiasie) pod naporem masy wychodzącej z matecznika królowej. Czasem do opuszczonej komórki wchodzi jakaś młoda pszczoła, aby skosztować wysuszonego mleczka lub po prostu posprzątać. Może się przy tym zdarzyć, że inna pszczoła zamknie w tym czasie przykrywkę do komórki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz