Od podstawowego schematu dokarmiania mogą wystąpić indywidualne odstępstwa, podyktowane specyfiką gospodarki pasiecznej oraz występowaniem pożytków w sierpniu. i tak np. jeśli rodziny korzystają w tym czasie z naturalnego pożytku, zbyteczne jest podkarmianie.
Należy pamiętać, że czerwienie matek we wrześniu nie jest korzystne dla rodziny. Powoduje bowiem niepotrzebne wyczerpanie się pszczół przed zimowlą, a pszczoły wygryzione z jaj złożonych w tym czasie nie maja już szans właściwie przygotować się do przetrwania zimy. Dlatego też szybkie uzupełnienie zapasów w I dekadzie września ma na celu także przerwanie czerwienia poprzez "zalanie" gniazd pokarmem. Niestety nie zawsze można osiągnąć zamierzony cel stosując ten zabieg. Przy korzystnej pogodzie i dopływie pyłku matki zwiększają czerwienie. Próby zamykania matki w klateczkach na okres września, poza dużą pracochłonnością, okazały się ryzykowne ze względu na straty matek. Pozytywne wyniki może dać ochłodzenie gniazd przez zdejmowanie ocieplanie i powiększenie wylotu, który jednak umożliwia dostęp gryzoni do ula. Ponieważ są to jednak półśrodki, to należy zajrzeć do rodzin w końcu września.
Następstwem intensywnego czerwienia matek może być nadmierne zużycie zapasów, które należałoby uzupełnić. Można zauważyć także pojedyncze rodziny z niedostateczną ilością zapasów wskutek ich częściowego zrabowania. W tym czasie na ogół nie dokarmia się już rodzin syropem. Brakujący zapas uzupełniamy poszytymi plastrami, zabranymi z innych rodzin. W tym celu po dokarmieniu rankiem po zimnej nocy, zaglądamy do rodziny, obserwując uliczki między ostatnimi plastrami, po obu stronach gniazda. Rodzina podczas takiego przeglądu powinna znajdować się już w luźnym kłębie zimowym i dlatego robimy to rankiem po nocy z przymrozkami. Jeśli ostatniego plastra pszczoły nie obsiadają, to zabieramy go, zmniejszając w ten sposób gniazdo.
CDN ...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz