wtorek, 11 października 2016

Postępowanie przy zatruciach w pasiece

Stosowanie pestycydów do zwalczania szkodników roślin jest koniecznością, jednak zdarzają się coraz częściej przypadki nieumiejętnego i niezgodnego z obowiązującymi przepisami ich użycia, np. w okresie kwitnienia roślin pożytkowych, co stanowi bezpośrednią przyczynę zatrucia pszczół. Wzrasta też liczba poszkodowanych pszczelarzy. Objawy towarzyszące zatruciom pszczół są zawsze takie same, niezależnie od rodzaju zastosowanego środka chemicznego.

Objawy zatrucia pszczół:
- pszczoły pełzają po ziemi, przed wylotkami lub po dnie uli
- utrata zdolności do lotu, drgawki i skurcze całego ciała lub tylko odnóży
- trudności w poruszaniu się pszczół, spowodowane paraliżem mięśni
- nieuzasadniona agresywność pszczół
- wysunięty języczek i wyrzucenie zawartości wola, powodujące zawilgocenie ich ciała
- brak w gniazdach pszczół lotnych, które są najbardziej narażone na zatrucia, nie wracają do ula, giną bezpośrednio na polu lub w drodze powrotnej
- duża ilość martwych pszczół na ziemi i przed wylotami

Podtrucia - charakterystyczną cechą przy podtruciach jest zauważalny słaby rozwój rodzin, niewspółmierny do ilości czerwiu znajdującego się w gnieździe. Powolne, rozłożone w czasie, szkodliwe działanie środka chemicznego skraca życie pszczół. Brak pszczół karmicielek, powoduje z kolei zamieranie czerwiu, który ginie na skutek zaziębienia i niedożywienia.

Pszczelarz po stwierdzeniu zatrucia, powinien jak najszybciej zgłosić ten fakt do urzędu gminy w celu powołania komisji do ustalenia rozmiaru strat, okoliczności spowodowania zatrucia oraz sporządzenia protokołu zatrucia.
Ze względu na znaczne koszty, czas, trudności i skomplikowaną procedurę, wielu pszczelarzy rezygnuje z dochodzenia swoich praw na drodze sądowej, a liczba toczących spraw z powodu zatrucia jest relatywnie niewielka w porównaniu z występującymi zatruciami rodzin pszczelich.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz