Tradycyjnym i najbardziej popularnym sposobem pozbywania się z pszczół z zabieranych do pracowni plastrów miodu jest strzepywanie i zamiatanie ich szczoteczką lub gęsim piórem. Niestety pszczelarz jest wtedy narażony na użądlenia. Często też w ten sposób wywołujemy rabunek. Stad też omiatanie pszczół przeważnie stosuje się w trakcie pożytku (np. krótko po zakończeniu kwitnienia kub po 2-3 dniowych opadach deszczu). Znacznie skuteczniejsze jest bardzo energiczne strząsanie pszczół z plastrów, poprzez stukanie dłońmi w górną beleczkę ramki, omiatanie pszczół wówczas jest zbędne.
Inną możliwością pozbycia się pszczół z plastrów jest zastosowanie przegonek, są to specjalne urządzenia zamocowane w szczelnych przegrodach, oddzielających rodnię od miodni, pozwalające pszczołom przechodzić tylko w jednym kierunku, od miodni do rodni. Szerokie zastosowanie mają podczas miodobrania w ulach wielokorpusowych i nadstawkowych.
Skuteczne jest także użycie repelentów, czyli środków chemicznych odstraszających pszczoły, wśród których najbardziej znany jest aldehyd benzoesowy. Warto więc wrócić do jego stosowania, sposób użycia jest prosty, a ponadto zauważono jego pozytywny wpływ na łagodność pszczół. Wystarczy jedna mała łyżeczka aldehydu nasączyć miękką płytę pilśniową w kilku miejscach i położyć ją na miodni. Po 5 min. pszczoły schodzą na głębokość około 20 cm uwalniając skutecznie plastry z miodem, a płytę przenosi się na kolejny ul. Raz nasączoną płytą można posługiwać się przez około 1 godz. Po tym okresie należy uzupełnić zawartość aldehydu na płycie - wystarczy 10 kropli.
Bardzo skutecznym i szybkim sposobem jest wydmuchiwanie pszczół z plastrów z miodem bezpośrednio z nadstawek lub korpusów silnym strumieniem powietrza, za pomocą specjalnego agregatu tzw. wydmuchiwacza pszczół.
Zastosować można także specjalny omiatacz - urządzenie z zamontowanymi miotami, które zmiatują z przesuwającego się plastra z miodem, obsiadujące je pszczoły do specjalnego pojemnika.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz