W sytuacji zagrożenia, pszczoły robotnice aktywnie bronią swojego gniazda. Wejścia do ula strzeże stale grupa robotnic zwana strażniczkami. Jeśli coś je zaniepokoi, przyjmują charakterystyczną postawę i wydziela feromony alarmowe. Substancje te informują pozostałe robotnice o obecności wroga i skłaniają je do ataku. Pszczoły najchętniej atakują włochate, ciemne i kontrastowo ubarwione obiekty, które gwałtownie się poruszają. Przy rozpoznawaniu celu ataku kierują się także węchem. Śmiertelna dawka użądleń dla zdrowego człowieka wynosi około 500.
Jest to blog o pszczołach ubarwiony fotografiami pszczół i przyrody ...
środa, 24 kwietnia 2024
piątek, 19 kwietnia 2024
Osa
Osa pospolita jest koloru czarno - żółtego, na tułowiu przeważa czerń a na odwłoku kolor żółty. Układ plamek na ciele jest unikalny dla każdego osobnika. Wyglądem osy bardzo różnią się od pszczół. Posiadają bardzo wąskie, bursztynowo zabarwione skrzydła i wyraźnie żółte kończyny. Osy zaskakują również brakiem owłosienia. Osa jest oczywiście niechcianym gościem w ulu, nie tylko ze względu na rabunkowy charakter odwiedzin, ale również z powodu bezpośredniego zagrożenia życia pszczół. W odróżnieniu od pszczół są wszystkożerne i nie gardzą innymi owadami. Osy budują gniazda z celulozy, która przypomina masę papierową o szarym zabarwieniu. Osy mogą osiągnąć długość 30 mm. Chociaż ukąszenie osy są dla człowieka bolesne, to sam jad nie jest szczególnie niebezpieczny.
poniedziałek, 8 kwietnia 2024
Użądlenia
Aby nie doszło do użądlenia, należy unikać: przebywanie na drodze lotu pszczół, szybkich ruchów, potrąceń ula, ostrych zapachów, hałas, włochatych i ciemnych ubrań. Po użądleniu należy zachować spokój, nie rozcierać miejsca użądlenia i nie zabijać pszczoły. Wyzwalające się substancje zapachowe mogą przywabiać inne, gotowe do ataku pszczoły. Wyjmując żądło nie należy też ściskać pęcherzyka jadowego, aby uniknąć wtłoczenia dodatkowej porcji jadu.
wtorek, 2 kwietnia 2024
Walka pszczół
Przy wejściu do ula walka pszczół ma najczęściej charakter zaczepno - zapaśniczy. Chodzi głównie o odpędzenie intruza. Jeżeli popychanie i poszturchiwanie nie pomogły - dojdzie do rękoczynów. Jeżeli i to nie odniesie skutku, robotnice użyją żądła. Osobnik z innej rodziny, który pomimo straży na wejściu pojawi się w gnieździe, zostanie zabity. Przeżyje, jeśli przyniósł nektar bądź pyłek. Również młoda pszczoła, która jeszcze nie nabyła zapachu własnego roju, może przeżyć.