środa, 28 czerwca 2023

Czy miód skrystalizowany (krupiec) jest gorszy niż płynny (patoka)?

Nie! Miód skrystalizowany ma takie same właściwości jak płynny. To produkt przegrzany traci swoje właściwości. Miody podgrzane w zbyt wysokiej temperaturze często przypominają kaszę mannę zanurzoną w miodzie. Krystalizacja nie zachodzi w nich równomiernie, od dołu w górę, lecz w środku pojawiają się ogniska krystalizacji. Takie miody często widać w marketach. Uwaga! Czasami zdarza się, że do takiej chaotycznej i nierównomiernej krystalizacji dochodzi, gdy pszczoły zbierały z natury dwa gatunki miodu, o różnym tempie krystalizacji. Wtedy pszczelarz może zostać niesłusznie posądzony, że sprzedaje miód przegrzany. Na marginesie dodam, że dziarnina to inna nazwa krupca


 

niedziela, 25 czerwca 2023

Który kwiat zapala czerwone światło?

Płatki wielu gatunków roślin zmieniają kolory, gdy przekwitają. Jest to sygnał kierujący zapylacze do kwiatów, które nie były zapylone. Dzięki temu dochodzi do szybszego zapłodnienia wszystkich kwiatów, natomiast owady sprawniej odnajdują źródło pokarmu. Taki mechanizm komunikacyjny wytworzyła np. lantana pospolita, której kwiaty pod wpływem zapylenia zmieniają kolor z żółtego na czerwony. Natomiast u lejkowatych, różowych, purpurowych lub białych kwiatów krzewuszki cudownej można zaobserwować pomarańczową plamkę na dolnym płatku korony, która początkowo wskazuje miejsce gromadzenia się nektaru, a w miarę przekwitania zmienia barwę na karminową. Prawdziwa sygnalizacja świetlna!


 

poniedziałek, 12 czerwca 2023

Który kwiat bije pszczoły?

W Australii i Nowej Zelandii rośnie 240 gatunków roślin z rodziny Stylidium, które… biją owady. Większość gatunków z tej rodziny jest endemiczna dla Australii. Ze środka kwiatów wystaje zakrzywiony organ, na którego końcu znajdują się pylniki. Siadający na kwiecie owad powoduje zmianę turgoru w tkankach rośliny, powodując, że organ zostaje uwolniony i z zamachem uderza pylnikami w ciało zapylacza (któremu nie dzieje się krzywda, chociaż podobno zostaje oszołomiony) obsypując go deszczem pyłku. Jednak to nie wszystko. By efektywniej przeprowadzać zapylenie krzyżowe, po pewnym czasie pylniki zamieniają się w słupki, które w taki sam sposób klepią owady – tym razem, aby zebrać pyłek. Kwiat wraca do stanu gotowości po 20 minutach od odwiedzin pszczoły. Niższe temperatury powodują wolniejszą reakcję rośliny. Gatunki zazwyczaj zapylane są przez małe pszczoły samotnice lub bujanki. Ruszające się pręciki ma rosnący w wielu polskich ogrodach berberys zwyczajny. Pod wpływem nacisku owada bardzo szybko poruszają się w kierunku słupka, obsypując pszczołę pyłkiem.