Rośnie na łąkach, jak sama nazwa wskazuje, i kwitnie pięknie od czerwca do lipca. Kwiatki ma niebieskie z różowym unerwieniem. Są one bardzo miododajne i pszczoły chętnie je odwiedzają.
Jest to blog o pszczołach ubarwiony fotografiami pszczół i przyrody ...
czwartek, 29 grudnia 2022
piątek, 23 grudnia 2022
Chwasty miododajne - Mniszek lekarski
Inne nazwy tej rośliny: dmuchawiec, mlecz, męska stałość. Nazw ma wiele i jest u nas bardzo pospolitym chwastem. We Francji jada się jego liście tak jak sałatę. Uchodzi za roślinę bardzo miododajną, ale w innych krajach. U nas uważa się, że nektaru nie daje dużo, ale już od maja dostarcza sporo pyłku. Jest rośliną wieloletnią o korzeniu palowym.
sobota, 17 grudnia 2022
Chwasty miododajne - Komonice
Znane są dwa gatunki tych roślin na naszych łąkach: komonica zwyczajna i komonica błotna. Wydajność ich miodu ocenia się na ok. 15 kg z 1 ha, ale może być i znacznie więcej, bo pszczoły chętnie i gromadnie odwiedzają żółte kwiaty komonicy.
poniedziałek, 12 grudnia 2022
Chwasty miododajne - Ognicha, czyli gorczyca polna
Roślinę tę nieraz myli się z łopuchą. Ma bowiem kwiatki bardzo do niej podobne, ale jaskrawo żółte. Nasionka wschodzą tylko na wiosnę. Kwitnie w czerwcu i w lipcu. Nieraz występuje masowo jako chwast w zbożach jarych i wtedy pszczoły mają z niej dobry wziątek. Z 1 ha daje ok. 40 kg miodu
sobota, 10 grudnia 2022
Chwasty miododajne - Łopucha, czyli rzodkiew świerzepa
Rośnie na ogół w zbożach jarych i w gryce. Kwiat ma białawy lub jasnożółty. Owocem jest łuszczynka, która łamie się poprzecznie, ale nasienie z niej nie wypada i bardzo długo zachowuje siłę kiełkowania. Dzięki temu, gdy tylko dostanie się pod powierzchnię ziemi zaraz kiełkuje. A potem wschodzi, kwitnie i wciąż pojawiają się nowe łopuchy przez wiele miesięcy od wiosny do jesieni. Najwięcej łopuch kwitnie najpierw w zbożach jarych, potem w gryce, a potem na podorywkach pożniwnych. I... pszczoły mają używanie. Nektar łopuchowy zawiera 50% cukrów i wydziela się obficie, dając 40 kg miodu z 1 ha.
niedziela, 4 grudnia 2022
Chwasty miododajne - Chaber bławatek — modrak
Modrak tak nieraz tępiony w zbożowych zasiewach, jest bardzo pożyteczny dla pszczół. Przyjmuje się, że wydajność miodu uzyskana z 1 ha bławatków jest taka, jak i koniczyny białej. W czasie posuchy bławatki chronione przez rośliny zbożowe przed wysychaniem, dalej nektarują. A miód z nich zebrany jest po skrystalizowaniu prawie biały, o aromacie migdałów.
sobota, 3 grudnia 2022
Chwasty miododajne - Cykoria
Należy ona do rodziny złożonych. Jest rośliną dwuletnią lub wieloletnią i można ją spotkać dziko rosnącą nieomal wszędzie. Swoje dość duże, niebieskie, rzadziej białe lub różowe kwiaty zamyka na noc, by je otwierać wczesnym rankiem. A wtedy zlatują się do nich pszczoły, zbierając jasnoniebieski nektar. Cykoria należy do tych cennych roślin, które obdarzają pszczoły nektarem także i w czasie wilgotnej pogody, a nawet podczas deszczu. Z 1 ha uprawy cykorii pszczoły potrafią wyprodukować ok. 100 kg miodu.