wtorek, 29 października 2019

Wyposażenie na początek - Najważniejsze narzędzia pszczelarskie - Sprzęt do prac przygotowawczych i do pozyskiwania wosku.

Dla każdej rodziny w jednym sezonie potrzebne będzie od 15 do 30 ramek z węzą. Zanim wlutuje się węzę, w ramkach musi być naciągnięty drut. Do tego celu, jak również do wykorzystywania wosku z ramek pracy, potrzebne są takie urządzenia jak: lutownica, drut do ramek, węza, topiarka słoneczna do wosku, młotek, obcęgi i lutownica gazowa.


sobota, 26 października 2019

Wyposażenie na początek - Najważniejsze narzędzia pszczelarskie - Ubranie robocze

Specjalny strój pszczelarski chroni przed zabrudzeniem, kontaktem z propolisem, a przede wszystkim - przed użądleniem owadów. W sklepach można kupić pełne kombinezony lub same bluzy pszczelarskie. W rękawach powinny mieć one gumowe ściągacze, pozwalające zabezpieczyć ramiona przed przedostawaniem się do środka pszczół. Nogawki spodni warto schować w wysokich butach - pszczoły, które dostaną się do wnętrza nogawek i wspinają w górę nogi wzbudzają w większości pszczelarzy pewien niepokój. Początkujący pszczelarz powinien bezwzględnie zakładać pełny kombinezon. Tylko w ten sposób będzie mógł bez obaw otworzyć ul i zapoznać się nie tylko z temperamentem swoich pszczół, ale i z ich reakcją na, nie zawsze trafne, operacje. Oczywiście, nawet pod ochroną kombinezonu nie można pozwalać sobie na bezmyślne działania.
Ochronę twarzy zapewnia kapelusz lub inne nakrycie głowy. W żadnym przypadku takie nakrycie nie może spadać głowy przy pochyleniu się, inaczej skończy się na zajmowaniu się kombinezonem zamiast pszczołami. Szeroka oferta rynkowa ubrań ochronnych wymaga krytycznego podejścia do zakupów. Czarna siatka ochronna w kapeluszu nie może przylegać do nosa, który dla pszczół może okazać się wystarczająco atrakcyjnym obiektem ataku.
Dobre rękawice pszczelarskie są wykonane ze skóry i mają długie mankiety z materiału. Ich rozmiar należy starannie dobierać. Bardzo niewygodnie pracuje się w za dużych rękawicach - palce za długie już o 1 cm odbierają czucie dotykanych przedmiotów, a wystające fragmenty rękawicy bezustannie o coś zahaczają lub zostają gdzieś przytrzaśnięte. Jeżeli przy wykonywanych w ulu pracach potrzebna jest tylko ochrona przed pszczelim kitem i brudem, można założyć zwykłe rękawice kuchenne. Lateks zapewnia lepsze czucie w palcach, a gumowa warstwa nieźle chroni przed użądleniami. Ponieważ przy pracach w pasiece często panuje ładna, słoneczna i ciepła pogoda, zalecany jest strój jasny i lekki.


środa, 16 października 2019

Wyposażenie na początek - Najważniejsze narzędzia pszczelarskie - Szczotka

Najlepsze do prac pasiecznych są szczotki z miękkim, białym lub jasnym włosiem naturalnym. Szczotki z twardym włosiem uciskają owady i denerwują je. Natomiast czarne włosie może obudzić w pszczołach instynkt obronny i rodzina może zaatakować i zacząć żądlić ciemny, włochaty obiekt, szybko poruszający się nad plastrem. Do niewielkich prac (np. omiatanie z pszczół ramek hodowlanych) zamiast szczotek można używać gęsich piór.


poniedziałek, 14 października 2019

Wyposażenie na początek - Najważniejsze narzędzia pszczelarskie - Dłuta pszczelarskie.

Czasem zamiast dłut korzysta się z płaskich śrubokrętów, szpachelek malarskich lub metalowych rylców. Nie ma przeciwwskazań do ich wykorzystania w praktyce pasiecznej, jednak nie zastąpią one specjalnych dłut pszczelarskich. Dłuta takie są potrzebne do ścinania języczków woszczyny, podważania ramek, oddzielania sklejonych plastrów od siebie, zdrapywania zanieczyszczeń z powierzchni i łączników. Mocno złączone i zakitowane korpusy można wyczyścić tylko bardzo płaskimi i sztywnymi dłutami. Końcówka z zagięciem przewidziana jest do czyszczenia felców i podważania ramek. Długo, przy całej swojej uniwersalności i szerokiej przydatności podczas przeglądów rodzin, jest nieodzownym narzędziem opiekuna pasieki.


czwartek, 10 października 2019

Wyposażenie na początek - Najważniejsze narzędzia pszczelarskie - Podkurzacz.

Podkurzacz z miechem to dziś najwygodniejszy i najlepsze narzędzia do odymiania pszczół, które pozwala łatwo poskromić je w rodzinie. Dmąc w miech, pszczelarz wypuszcza dym, który nie tylko uspokaja owady, ale też sprawia, że odczuwają one pewien rodzaj onieśmielenia. Niezbyt fortunnym rozwiązaniem są podkurzacze na baterię lub napędzane nakręcaną sprężyną, które drażnią pszczoły, a przy tym nie wytwarzają dostatecznego strumienia dymu. Trzymane w ustach fajki - podkurzacze Dathego również nie spełniają dziś swojej roli, choć ich wykorzystanie pozostawia pszczelarzowi wolne ręce i daje dużą swobodę pracy. Gdy jednak pojawia się potrzeba podkurzania ula, użytkownik takiej fajki musi niemal "wypluć płuca". Co więcej, długotrwałe korzystanie z fajek silnie obciąża siekacze.


piątek, 4 października 2019

Wyposażenie na początek - Narzędzia i skrzynki narzędziowe cd.

Zawartość skrzynki narzędziowej
Niezbędne elementy wyposażenia:
- podkurzacz
- paliwo do podkurzacza
- zapałki
- dłuta pszczelarskie
- szczotka
- spryskiwacz do wody
- klateczki na matki
- książka pasieczna
- pinezki
- nóż
Wyposażenie na każdą sytuację:
- mały młotek, szczypce, śrubokręt
- cienki drut
- małe pudełeczka z gwoździami i śrubkami
- fajka szklana do wyłapywania matek pszczelich
- zestaw do rysowania
- spinacze
- taśma klejąca
- zapasowe zapałki
- dłuta z rozpierakiem
- maść na użądlenia


czwartek, 3 października 2019

Wyposażenie na początek - Narzędzia i skrzynki narzędziowe.

Aby móc solidnie kontrolować stan rodzin pszczelich oraz poluzować i wyjmować plastry z ula, potrzebne są specjalne narzędzia i urządzenia. Podstawowe wyposażenie pszczelarza obejmuje podkurzacz, dłuta i szczotkę do zmiatania pszczół. Oczywiście, do podkurzacza potrzebne jest paliwo i jakaś zapalniczka lub zapałki. Do tego dochodzą jeszcze drobne części, bez których nie da się obejść.
Warto przygotować sobie skrzynkę na narzędzia i drobne akcesoria.


wtorek, 1 października 2019

Wyposażenie na poczętek - Podstawa pod ul

Aby uchronić ule przed niszczeniem, nie ustawia się ich bezpośrednio na ziemi. W roli podstawki można wykorzystać drewnianą kratkę, zbitą z czterech desek zamocowanych pod kątem prostym. Całość tworzy prostokąt o szerokości dwóch korpusów i głębokości jednego korpusu. Alternatywnym rozwiązaniem są składane, przenośne podstawy.