poniedziałek, 4 grudnia 2017

Stan wyjściowy

Długie i mroźne zimy odbijają się na sile rodziny. Niektóre osobniki nie wytrzymują zimy, gdy muszą osłaniać kłąb zimowy w jego zewnętrznej warstwie, i w rezultacie giną. Inne zamarzają w trakcie lotu po wodę czy pożywienia, a jeszcze inne - zwyczajnie giną ze starości. Wśród osobników, które przeżyją zimę ponadto zdarzają się choroby związane z wiekiem.
Ponieważ pszczoły wydalają wyłącznie poza ulem, w okresie zimowym muszą zatrzymywać wszystkie resztki pokarmowe w jelicie grubym. Im więcej pokarmu pszczoła wtedy spożyje i przetrawi, tym więcej resztek trawiennych i tym szybciej zapełnia się jelito. Przeszkadzanie owadom w zimowe dni - nawet przez samego pszczelarza - powoduje dodatkowy pobór pokarmu oraz mobilizację sił owadów. Każde puknięcie w ul powoduje wzburzenie wśród pszczół, a tym samym nadmierne spożycie pokarmu.
Tak więc uwaga: NIE PRZESZKADZAĆ
Także w słabszych rodzinach, gdzie pszczoły muszą dodatkowo nagrzewać ul, jelito grube zapełnia się szybciej. Nie bez znaczenia jest też to, jakim pokarmem żywią się owady podczas zimy - np. mody spadziowe powodują powstawanie wielu resztek trawiennych. Niemniej problemów występuje wtedy, kiedy pszczoły żywią się wyłącznie, i bezwysiłkowo, syropami z sacharozy lub roztworami cukru. Niewłaściwy pokarm szybko doprowadzi do niepokojów w ulu.


piątek, 1 grudnia 2017

Koniec zimy

Dzięki odpowiednim przygotowaniom jesiennym i zapewnieniu rodzinom ochrony przed mrozem mamy duże szanse przetrwać zimę z niewielkim stratami w obrębie rodzin.